ПОВНИЙ СПЕКТР РИТУАЛЬНИХ ТОВАРІВ ТА ПОСЛУГ
ОРГАНІЗАЦІЯ ПОХОВАНЬ ТА КРЕМАЦІЙ
У перші дні після смерті близької людини, поки тіло спочилого не віддадуть землі, над ним (або, якщо немає змоги, на відстані) читають Святе Письмо — по можливості безперервно.
«Слово Боже живе й дійове та гостріше від усякого меча двосічного» /Євр. 4:12/ — досягає до самих глибин людського духу і, мов вогнем, спалює терна пристрастей і гріхів та відганяє всяку ворожу силу. Тому читання Св. Письма — велика допомога і тим, хто читає, і тим, за кого читають. Добре, якщо рідні та друзі спочилого також братимуть участь у читанні, піклуючись більше не про тіло дорогої людини, в якому її немає, а про її живу душу, яка саме зараз найдужче потребує допомоги.
Над померлим священиком читають Євангеліє, а над мирянином — Псалтир.
Читання Псалтиря над спочилим походить з глибокої давнини. За переданням, апостоли три дні співали псалми над гробом Божої Матері. Апостольські правила також заповідають читати над спочилими Псалтир.
Перед читанням Псалтиря обов’язково слід прочитати Чин після відходу душі від тіла (якщо його не прочитали раніше).
Потім непоспіхом, зі зворушенням читаємо Псалтир у такій послідовності. Вступні молитви прочитуємо тільки перед першою кафизмою. Далі між кафизмами читаємо тільки «Прийдіть, поклонімось». Після 1-ї та 2-ї «Слави» кожної кафизми читаємо молитву «Пом’яни, Господи…», після 3-ї «Слави» можна ще раз повторити цю молитву, а можна одразу ж читати, як написано: з Трисвятого по «Отче наш» і тропарі (замість написаних тропарів можна прочитати поминальні: «З духами спочилих праведників»). А далі ту молитву, якою закінчується кафизма. Коли читаємо Псалтир над гробом спочилого, щоразу перед 1-ю кафизмою варто повторювати канон. Читання Псалтиря бажано чергувати з панахидами, якщо є можливість запросити священика.
Коли немає змоги прочитати весь Псалтир, його заміняють одною 17-ю кафизмою, яку заради її особливої молитовної сили названо Поминальною. Саме цю кафизму бажано читати на 3-й, 9-й та 40-й день по кончині2, коли спочилі особливо потребують нашої молитовної допомоги.
Читають Псалтир за спочилого і після погребіння, особливо перші 40 днів по кончині ближніх — як кому по силі: «Славу» чи кафизму на день.
Також читають інші молитви, акафісти, канони за спочилих: не обов’язково ті чи інші, а що кому ближче до серця. Нехай кожний сам, чи, краще, з благословення священика визначить для себе молитовне правило (тобто, які молитви, псалми, акафісти читати за спочилого щодня протягом 40 днів і далі). Найголовніше — щире благання про помилування, допомогу, втіху та вічну радість тих, за кого ми молимося.
За традицією перші 40 днів по кончині спочилого називають новопреставленим, але додавати це слово до імені спочилого не обов’язково.
На цвинтарі, запаливши на могилі ближнього церковну свічу, прочитайте за нього Літію, або Акафіст, або 17-ту кафизму.
Перший час після розлуки рідним і друзям спочилого важливо часто сповідатися та причащатися, тому що в час біди злі сили дужче нападають на нас, намагаючись зашкодити не лише нам, але й спочилим, позбавивши їх необхідної для них нашої сердечної молитви. Молитва, піст і Святе Причастя — це не лише наш порятунок, але й могутня допомога тим, з ким тимчасово ми розлучилися.
У дні народження, дні смерти спочилого та в інші дні, коли ваша душа забажає, порадуйте його молитвами, канонами, акафістами та пожертвами.
Коли дуже тяжко на душі, читайте 17-ту кафизму з короткими молитвами після кожного вірша (рядка, означеного цифрою): «Пом’яни, Господи, душу спочилого раба Твого (раби Твоєї, ім’я)» з поклонами.
З Великодня й до кінця Світлого тижня замість Псалтиря читають Діяння Апостолів та Євангеліє.
Де б не настала смерть людини, для його близьких існує певний алгоритм дій. В зв’язку з військовим станом в країні починаючи з 2024 року для констатації факту смерті Ви можете звертатися одразу до ритуальної служби.
Українське законодавство передбачає надання допомоги на поховання окремих категорій громадян. Це пов’язано із тим, що у нашій державі діє загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яке передбачає виплати для українців у низці випадків.
Вселенськими батьківськими суботами називають дні, коли поминаються всі без винятку спочилі. Крім того, існують спеціальні канонічні поминальні дні, які прив’язані до Великодня. Дати батьківських субот 2025 року за новим календарем.