ЩО РОБИТИ КОЛИ ПОМЕРЛА БЛИЗЬКА ЛЮДИНА?

Відхід з життя близької людини стає непоправною втратою для кожного з нас. Смерть завжди несподівана, до сумних втрат неможливо підготуватися заздалегідь. Для родичів померлого наступають найскладніші дні. Вони знаходяться в пригніченому психологічному стані і часом не готові сприймати навколишню дійсність. Іноді люди просто не знають, що потрібно робити в цій ситуації.

Перш за все, необхідно взяти себе в руки і зайнятися підготовкою до похорону. Смерть, хоча і є важкою втратою і великим горем, та все ж вважається проміжним етапом при переході від земного життя до вічного.

Смерть може застати людину в будь-який час і в самому несподіваному місці. Шок, розгубленість і біль – перші емоції в такій ситуації. Але що робити потім?

Переживаючи горе, ми не маємо права забувати про свої земні обов’язки по відношенню до померлого – потрібно гідно проводити його в останню путь і точно знати, що робити, якщо помер близька людина. Турботи родичів в цей момент пов’язані з суто практичними питаннями: яку ритуальну службу обрати, де ховати, як замовити послугу кремації, де провести поминки, як отримати допомогу на поховання.

Де б не настала смерть людини, для його близьких існує певний алгоритм дій.

Ритуальна служба Вінниця
КОНСТАТАЦІЯ І ВСТАНОВЛЕННЯ ПРИЧИНИ СМЕРТІ
1. Якщо особа померла вдома та за життя перебувала під спостереженням сімейного лікаря

1.1. Для початку потрібно формально підтвердити, що людина справді померла. Тут усе залежить від обставин. Якщо людина довго хворіла, була старше 60 років і померла вдома — достатньо зателефонувати сімейному лікарю померлого. Інший лікар, у тому числі Ваш, не підійде. Декларація із сімейним лікарем значно спрощує процес.
Якщо це сталося в вечірній час, або людина померла на вихідних — потрібно зателефонувати в швидку допомогу за номером 103, назвати свою адресу і пояснити ситуацію.

Потім потрібно зателефонувати в поліцію і чекати на приїзд наряду.

Бувають ситуації коли з сімейним лікарем зв’язатися Вам не вдалось, а швидка і поліція повідомили, що не приїдуть на виклик. Воєнний стан кардинально вплинув на всі сфери життя українців, на сьогоднішній день такі ситуації бувають дуже часто, особливо, якщо людина померла в вечірній час, або в вихідний день. В зв’язку з військовим станом в країні з починаючи з березня 2024 року для констатації факту смерті Ви можете звертатися одразу до ритуальної служби 067-459-78-76, 073-459-78-76. Ритуальний агент прибуде до Вас на адресу разом з лікарем, який огляне тіло і при відсутності ознак насильницької смерті видасть констатацію смерті.

1.2. Отримати, у прибувших на адресу, працівників охорони здоров’я акт констатації смерті.

1.3. На підставі акту констатації смерті, паспорта померлої особи та паспорта особи, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, потрібно тримати лікарське свідоцтво про смерть у сімейного або чергового лікаря.

1.4. Лікар при цьому має забрати акт констатації смерті до архіву і замість нього видати документ: «Лікарське свідоцтво про смерть».

1.5. Наступним кроком, на підставі отриманого Вами лікарського свідоцтва про смерть, необхідно зареєструвати смерть в органах РАЦС або ЦНАП.

2. Якщо особа померла вдома, але за життя не перебувала під спостереженням сімейного лікаря

2.1. Для констатації факту настання смерті необхідно викликати представників відповідних державних органів:
співробітників МОЗ України – виклик за номером 103
співробітників МВС України – виклик за номером 102.

2.2. Прибувши на адресу, працівники охорони здоров’я та поліції встановлюють факт відсутності за життя диспансерного спостереження у померлої особи, через о викликають на адресу слідчо-оперативну групу.

2.3. Так як особа не перебувала на обліку у сімейного лікаря, слідчо-оперативна група виписує постанову на проведення судово-медичної експертизи для встановлення причини смерті. Для перевезення тіла померлої особи до моргу, поліція викликає спеціалізовану санітарну бригаду.

2.4. На наступний день, слід звернутися до відповідного моргу судово-медичної експертизи для отримання лікарського свідоцтва про смерть, в якому зазначені результати судово-медичної експертизи. При собі необхідно мати наступні документи: паспорт померлої особи та паспорт особи, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого.

2.5. На підставі лікарського свідоцтва про смерть та паспорта особи яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, необхідно зареєструвати смерть в органах РАГС або ЦНАП.

2.6. Якщо запланована кремація, як спосіб поховання, також необхідно звернутися в району прокуратуру за місцем настання смерті, для отримання дозволу на проведення кремації.

3. Якщо особа померла в лікарні (в стаціонарному відділені, в реанімації, в приймальному відділені, в кареті швидкої допомоги)

3.1. Якщо людина померла в стаціонарному відділені лікарні, співробітники відділення готують посмертний екіприз (екіприз – це судження про стан пацієнта, діагноз, причини виникнення і розвитку хвороби, про обґрунтування лікування та причину смерті) та подають на підпис завідуючому відділення. Лікар визначає чи потрібно проводити розтин і на цьому етапі, родичі померлої особи мають право на складання заяви про відмову від проведення патологоанатомічного розтину. Підписаний екіприз з поміткою про проведення патологоанатомічного розтину чи без нього передається до моргу.

3.2. Якщо людина померла в кареті швидкої допомоги, в приймальному відділені, або в реанімації, тобто діагноз так і не було встановлено, тоді співробітники МОЗ мають викликати співробітників правоохоронних органів для отримання направлення на судово-медичну експертизу з мето встановлення причини смерті. В окремих випадках, при наявності історії хвороби на померлу особу, яка підтверджує наявність хвороби, що могла стати причиною настання смерті, розтин проводиться патологоанатомом, тобто без виклику поліції і направлення на СМЕ.

3.3. Медперсонал відділення лікарні доставляє тіло померлої особи в морг для проведення патологоанатомічного розтину, або для зберігання, якщо близькі відмовились від проведення такого розтину.

3.4. Особа, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, має звернутися до співробітників моргу для отримання лікарського свідоцтва про смерть на підставі паспорту померлої особи та власного паспорту.

3.5. На підставі лікарського свідоцтва про смерть та паспорта особи яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, необхідно зареєструвати смерть в органах РАГС або ЦНАП.

Ритуальна служба Вінниця
ОТРИМАННЯ СВІДОЦТВА ПРО СМЕРТЬ

1. Державна реєстрація смерті проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану. У містах необхідно звертатися у районні відділи державної реєстрації актів цивільного стану РАЦС або центри надання адміністративних послуг ЦНАП, у селах (ОТГ) реєстрацію смерті проводять місцеві органи виконавчої влади, а саме сільський/селищний голова. Отримати свідоцтво про смерть може будь-яка фізична особа, що досягла повнолітнього віку. Родинні стосунки з померлою особою, для отримання свідоцтва про смерть не є обов’язковими.

2. Для проведення державної реєстрації смерті необхідно подати наступний перелік документів:

  • Лікарське свідоцтво про смерть
  • Паспорт особи, яка подає документи на реєстрацію
  • Паспорт померлої особи.

3. Після проведення реєстрації заявнику видаються наступні документи:

  • Свідоцтво про смерть
  • Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.
Ритуальна служба Вінниця
ПЛАНУВАННЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ПОХОВАННЯ | КРЕМАЦІЇ

Ви дізналися про смерть близької людини, потрібно зателефонувати в похоронне бюро. Під час Вашого телефонного дзвінка агент ритуальної служби першочергово задасть Вам ключові питання: де померла людина, чи констатували смерть, чи є лікарське свідоцтво про смерть, чи необхідно транспортувати тіло в морг для зберігання. Ця інформація йому необхідна для планування подальшої роботи з замовником.

Якщо необхідне транспортування тіла в морг для зберігання, або санітарної підготовки тіла до поховання, ритуальний агент прибуде до Вас в термін не більше години після дзвінка, надасть всі необхідні роз’яснення та негайно візьме на себе всю організаційну діяльність.

Якщо потреби у виїзді на адресу немає, Вам необхідно буде приїхати в офіс ритуальної служби. Ритуальний агент обов’язково озвучить перелік документів, який Вам необхідно взяти з собою та погодить зручний для Вас час для візиту. Навіщо це потрібно? Вам необхідно буде обрати ритуальні товари (труну, хрест, вінки), обрати необхідний перелік послуг, погодити дату та час поховання, маршрут траурного кортежу. Фактично жодних усталених норм щодо часу та способу поховання немає. Залежно від бажань та можливостей, поховати тіло рідної людини Ви можете через 24 години після смерті, на третій день після смерті, і на дев’ятий. Можна обрати обряд кремації, або традиційного поховання в землі. Важливо, щоб обряд поховання і підготовка до нього не розцінювалась Вашим оточенням та правоохоронними органами як наруга над тілом і проводились з дотриманням норм санітарно-епідеміологічного законодавства.

Якщо у Вас немає можливості приїхати в офіс ритуальної служби, Ви зможете оформити замовлення на поховання онлайн.

ЧИМ МИ МОЖЕМО ВАМ ДОПОМОГТИ:
  • Консультація по будь-яких питаннях по телефону цілодобово та безкоштовно (що робити коли померла людина, юридичні питання).
  • Транспортування тіла в морг.
  • Санітарні послуги для збереження тіла.
  • Оформлення документів і довідок про смерть.
  • Оформлення місця на кладовищі.
  • Ритуальна атрибутика за мінімальними цінами (труни, вінки, ритуальний одяг, церковний набір і т.д.).
  • Організація поховання на будь-якому цвинтарі Вінниці та області.
  • Організація кремації в крематорії м.Києва, м.Одеси, м.Харків за низькою вартістю.
  • Організація обряду відповідно до віросповідання.
  • Транспорт для комфортабельного перевезення рідних і близьких.
  • Організація поминального обіду.
  • НА ЩИТІ, міжміські перевезення по всій Україні, та за її межами.
  • Ексгумація тіла та перепоховання останків.
  • Озонування та прибирання приміщень.
  • Супровід служб 102, 103.
  • Консультація про отримання допомоги від держави і роботодавця.
  • Прижиттєвий договір волевиявлення.
  • Психологічна допомога напередодні втрати близької людини.

Пам’ятайте головне – тільки ви вирішуєте, як організувати похорон близької вам людини. Це регулюється на законодавчому рівні, а саме «Закон України Про поховання та похоронну справу» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, N 7, ст.47) Стаття 6. Право громадян на поховання їхнього тіла та волевиявлення про належне ставлення до тіла після смерті.

Ритуальна служба Вінниця
ПОХОРОН МИНУВ. ПОТРІБНО ЩЕ ЩОСЬ ЗНАТИ?

Так. Після похорону або кремації Вам необхідно оформити допомогу на поховання. Більш детальну інформацію про допомогу на поховання Ви знайдете за посиланням: «Допомога на поховання Вінниця».

Також, після похорону Вам необхідно буде подбати про благоустрій могили. Більш детальну інформацію, про благоустрій могил, Ви знайдете за посиланням: «Благоустрій могил Вінниця».