ДОПОМОГА НА ПОХОВАННЯ ВІННИЦЯ

Українське законодавство передбачає надання допомоги на поховання окремих категорій громадян. Це пов’язано із тим, що у нашій державі діє загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яке передбачає виплати для українців у низці випадків.

Розповідаємо, як отримати допомогу на поховання у 2025 році і куди за нею звертатись.

Під час військового стану в Україні допомогу на поховання можуть отримати особи, які організовували процес похорону, враховуючи, до якої категорії осіб належав померлий.

Ритуальна служба Вінниця
1. ДОПОМОГА НА ПОХОВАННЯ ЗАСТРАХОВАНОЇ ОСОБИ АБО ОСОБИ, ЯКА ПЕРЕБУВАЛА НА ЇЇ УТРИМАННІ

Якщо померла застрахована особа, необхідно звернутися до її роботодавця, адже матеріальна допомога на поховання виплачується роботодавцем коштом соцстраху.

Допомога на поховання застрахованої особи призначається члену сім’ї померлого або особі, яка здійснила поховання.

Перелік документів:
• Заява особи, яка здійснила поховання.
• Документ, що посвідчує особу.
• Свідоцтво про смерть.
• Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідки про смерть.

Статтею 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” передбачено, що допомога на поховання надається у разі смерті застрахованої особи, а також членів сім’ї, які перебували на її утриманні:

• дружини (чоловіка);
• дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків – за умови, що вони не мають працездатних батьків), а здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти із числа осіб, зазначених у цьому пункті, які навчалися за денною формою здобуття освіти, – до 23 років;
• батька, матері;
• діда та баби за прямою лінією спорідненості.

Перелік документів:
• Заява застрахованої особи, яка здійснила поховання.
• Документ, що посвідчує особу.
• Свідоцтво про смерть.
• Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідки про смерть.
• Актів цивільного стану (народження члена сім’ї та його походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені), необхідних для підтвердження сімейних відносин, документів про перебування членів сім’ї (крім дітей) на утриманні застрахованої особи.

Допомога на поховання призначається не пізніше дня, що настає за днем звернення, і виплачується не пізніше наступного робочого дня після отримання страхувальником страхових коштів від уповноваженого органу управління частини 3 статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Не одержані у зв’язку із смертю застрахованої особи страхові виплати виплачуються членам сім’ї, які проживали разом з нею, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.

Відповідно до постанови Пенсійного фонду України «Про встановлення розміру допомоги на поховання» від 26.12.2022 р. № 29-1 розмір допомоги на поховання становить 4 100 гривень.

2. ДОПОМОГА НА ПОХОВАННЯ ПЕНСІОНЕРА, У ТОМУ ЧИСЛІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ

Якщо помер пенсіонер, необхідно звернутися до сектору обслуговування громадян Пенсійного фонду України. У ПФУ зазначили, що і ВПО, і люди з тимчасово окупованих територій можуть звертатися до будь-якого пенсійного фонду України.

Перелік документів:
• Документ, що підтверджує особу заявника.
• Заяву про виплату допомоги на поховання.
• Витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або документ, що підтверджує факт смерті.
• Реквізити рахунку в банку у форматі ІВАN.

Розмір допомоги – двомісячна пенсія, яку отримував пенсіонер на час смерті.

Якщо померлий є пенсіонером з числа військовослужбовців, то розмір допомоги – тримісячна пенсія, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ця сума у 2025 році становитиме 15 140 грн.

Зверніть увагу, що допомога на поховання не виплачується, якщо поховання пенсіонера здійснено за рахунок держави.

Якщо пенсіонер помер за межами України та реєстрація смерті проведена компетентними органами іноземної держави, законодавством якої не передбачено видачі зазначених довідок, заявник надає свідоцтво про смерть або інший документ, легалізовані відповідно до законодавства.

Строк звернення за отриманням допомоги на поховання пенсіонера не обмежується.

Зверніть увагу! Також, у разі оформлення допомоги на поховання у зв’язку із смертю пенсіонера, одночасно може проводитися виплата недоотриманої померлим пенсії за останній місяць, у разі її неотримання

3. ДОПОМОГА НА ПОХОВАННЯ БЕЗРОБІТНОЇ ОСОБИ

Якщо померла безробітна особа, необхідно звернутися до центру зайнятості за місцем перебування безробітного на обліку.

Перелік документів:
• Документ, який підтверджує факт смерті безробітного (довідка про смерть).
• Документ, який засвідчує особу, яка здійснила поховання (паспорт або інший документ, що посвідчує особу).

Допомога на поховання у разі смерті безробітного виплачується особам, які здійснювали поховання, у розмірі прожиткового мінімуму.

Допомога на поховання та недоодержана сума матеріального забезпечення на випадок безробіття у разі смерті безробітного виплачуються, якщо звернення щодо їх отримання надійшло не пізніше 6 місяців після смерті безробітного

Якщо померла особа, яка на момент смерті не досягла пенсійного віку, не працювала, не перебувала на службі, не зареєстрована у центрі зайнятості, необхідно звернутися до місцевих органів влади за останнім місцем проживання померлого.

Розмір допомоги на поховання встановлює орган місцевого самоврядування, і у різних регіонах він може бути різним.

4. ДОПОМОГА НА ПОХОВАННЯ ОСОБИ, ЯКА ПОМЕРЛА НА НЕПІДКОНТРОЛЬНІЙ ТЕРИТОРІЇ

Для отримання допомоги на поховання особи, яка померла на непідконтрольній території або на території, де йдуть бойові дії, необхідно підтвердити факт смерті.

Для його встановлення необхідно звернутися до суду за місцем проживання заявника із заявою про встановлення факту смерті особи на відповідній території, в якій зазначити:
• Факт, який заявник просить встановити та з якою метою.
• Причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт.

До заяви необхідно додати:
• Докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення очевидців, фото з місця поховання, примірник колективного акта про настання смерті).
• Довідку про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).

Судовий збір за подання таких заяв до суду не стягується відповідно до Закону України Про судовий збір.